Hayallerinin Peşinden Gitmek

Çevrenizde başarılı insanlar veya ilham aldığınız insanlar var mı? Ben olduğunu varsayıyorum ve sizden bu kişileri aklınıza getirmenizi istiyorum. Eğer yoksa veya daha da fazlalaştırmak istiyorsanız en yakın zamanda bir TEDx organizasyonuna gidin. Ben hafta sonumu, TEDxReset 2013 Critical Crossroads – Kesişen Kavşaklar başlıklı organizasyona verdim. İyi ki de vermişim, çünkü şimdi size bir soru soracağım.

Bu başarılı insanlardan herhangi biri hayattan ne istediklerini bilmeden sürüklenip gidiyorlar mı? Hiç bir şey yapmadan yeni fırsatların karşılarına çıkmalarını mı bekliyorlar? Hiç sanmıyorum.

Başarılı insanların hedefleri var ve ne istediklerine karar verip onları gerçekleştirmek için harekete geçerler. Hayatta amaçları ve hayalleri vardır. Hayalini kurdukları şeye ne kadar yaklaştıklarına bakarak ilerlemelerini görebilirler.  Yoksa arabanızla öndekini takip eden kişiden hiç bir farkınız kalmaz. “Nereye gitmek istediğimi bilmiyorum ve o yüzden herkesin yaptığı şeyi yapacağım.” demiş olursunuz.

Geleceğe dair hayalleri olan kişiler hayattan çok daha fazla zevk alır, yaptıkları her şeyden memnuniyet duyarlar. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz ancak önce ne istediğinizi bilmeniz gerekir. Şu anda motive olmanızı sağlayacak parlak ve güzel bir gelecek hayali kurabilirsiniz. Kötü bir günün ardından iyi bir gelecek hayali, toparlanmanızda yardımcı olur ve hayallerinizi gerçekleştirmek için bir an önce harekete geçersiniz. Şuanda size angarya gibi gelen her işi,  hayalini kurduğunuz geleceğe doğru giden yolun taşları olarak düşünüp, bunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Hayatınızı daha heyecanlı bir hale getirmek sizin elinizde. Birçok insan, işlerinin kaderleri olduğunu düşünerek yaşar. Ancak mutlu ve zinde hissedebileceğiniz işler yapmak sadece sizin elinizde. Hedeflerinizi ve hayallerinizi belirleyip bir an önce harekete geçin.

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayalleriniz ise her yere.” A. Einstein

Katıldığım TEDx’de de başarılı her bir insanın amacının olduğunu duydum. Ne yapacaklarını ve ne zaman yapacaklarını başkalarının onlara dikte etmesine izin vermeksizin, kontrolü kendi ellerinde alıp, ne istediklerini belirler ve gerçekleştirmek istedikleri geleceğe ulaşmak için yola koyulurlar.

Şimdi sıra sizde. Hayat sizin hayatınız, o yüzden de hedeflerinizin ne olduğuna karar vermek size kalmış. Hayattan neler istiyorsunuz? Hayatınızda neler olmasını ve kim olmak istediğinizi düşünmeye biraz zaman ayırın. Bunu yaptığınız için bir gün mutlaka kendinize teşekkür edeceksiniz.

Can Fırat